ul. Jagiellońska 45
www.werbisci.pl
Św. ARNOLD JANSSEN
beatyfikowany - 19 października 1975
kanonizowany - 5 października 2003
Święty Założyciel urodził się 5 listopada 1837 roku, w Goch, w nadreńskim miasteczku blisko granicy z Holandią, około 10 km od Sanktuarium Maryjnego Kevelaer. Był kapłanem diecezji Münster. Przyszło mu żyć i pracować w okresie szalejącego Bismarckowskiego Kulturkampfu, gdzie państwo ingerowało w poczynania Kościoła. Arnoldowi na sercu leżały dwie sprawy Kościoła: misje zagraniczne i zjednoczenie chrześcijan. Ponieważ nie mógł założyć żadnego domu misyjnego na terenie Niemiec, dlatego kupił starą gospodę parę kilometrów za granicą holenderską w Steyl. Tu 8 września 1875 roku swoją działalność rozpoczęło Zgromadzenie Słowa Bożego.
Konstytucje zgromadzenia zaczynają się od słów: „Boża miłość i łaska zgromadziła nas z różnych narodów i kontynentów w jedną misyjną wspólnotę zakonną. Jest ona poświęcona Słowu Bożemu i nosi Jego imię: Zgromadzenie Słowa Bożego". Posługujemy się skrótem - SVD. W Polsce nazywamy się werbistami - od łacińskiego verbum, co znaczy słowo. Św. Arnold założył werbistów jako wspólnotę kapłanów i braci ze zwykłymi ślubami zakonnymi,oraz dwa zgromadzenia żeńskie - czynne i kontemplacyjne wspólnoty misyjne (Służebnice Ducha Świętego - SSpS i Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji - SSpSAP).
Gdy Arnold Janssen umierał (15 stycznia 1909 roku), po 34 latach działalności, jego zgromadzenia liczyły 430 kapłanów, 400 alumnów, 566 braci, 558 sióstr w obu zgromadzeniach żeńskich i 500 uczniów misyjnych. Na początku 2006 roku «Rodzina Arnoldowa» liczyła 10.143 kobiet i mężczyzn z ponad 65 krajów świata. Werbistów ogółem jest 6.102 (co dziesiąty pochodzi z Polski); «sióstr niebieskich» jest 3.651, a «sióstr różowych» - 390. Prawie połowa werbistów (48,8 %) wywodzi się z 4 narodowości azjatyckich. Są to Indonezyjczycy, Hindusi, Filipinczycy i Wietnamczycy. Pozostała «połowa» werbistów (51,2 %) wywodzi się z 61 narodowości. Wśród «nieazjatyckich» werbistów Polacy są na pierwszym miejscu.
Posłannictwo werbistów konstytucje zgromadzenia ujmują w sposób następujący: „Jako członkowie Zgromadzenia Słowa Bożego uważamy za swój obowiązek: głosić Słowo Boże wszystkim ludziom, tworzyć nowe wspólnoty Ludu Bożego, zabiegać o ich wzrost, jak i o ich łączność między sobą i z Kościołem powszechnym. Na pierwszym miejscu i przede wszystkim pracujemy tam, gdzie Ewangelii jeszcze w ogóle nie głoszono, albo głosi się ją w niedostatecznym stopniu, albo gdzie Kościół miejscowy sam nie jest jeszcze zdolny do życia. Wszystkie inne zadania należy ukierunkować na te pierwszorzędne cele" (Konst.102).
Działalność werbistów znajduje się w nurcie nauczania papieża Jana Pawła II, który w encyklice Redemptoris missio (z roku 1990) pisał o jednej misji Kościoła w trzech sytuacjach: „patrząc na dzisiejszy świat z punktu widzenia ewangelizacji, można wyróżnić trzy sytuacje. Pierwsza sytuacja dotyczy misji ad gentes. Chodzi o narody, w których Chrystus i Jego Ewangelia nie są znane. Po drugie chodzi o wspólnoty chrześcijańskie, w których prowadzi się działalność duszpasterską Kościoła. Sytuacja trzecia jest pośrednia, dotyczy krajów, w których całe grupy ochrzczonych utraciły sens wiary. W tym wypadku zachodzi potrzeba «nowej ewangelizacji» albo «reewangelizacji»" (RMis 33).
I prowadzą nową ewangelizację wśród ludzi już niewierzących w Chrystusa.
Większość członków Zgromadzenia Słowa Bożego prowadzi działalność w krajach misyjnych. Na 606 werbistów pochodzenia polskiego około 300 pracuje na misjach. Pozostali pracują i uczą się w Polsce. Organizują animację misyjną, która uwrażliwia wiernych na sprawy misyjne Kościoła. Prowadzą apostolat biblijny. Głoszą rekolekcje i misje ludowe. Pomagają w duszpasterstwie parafialnym. Pracują w parafiach, w seminarium misyjnym i na kilku uniwersytetach (KUL w Lublinie, UKSW w Warszawie, UWM w Olsztynie, UAM w Poznaniu). Pracują także wśród emigrantów i uchodźców. Angażują się w działalność wydawniczą (wydawnictwo Verbinum i drukarnia w Górnej Grupie) i w środkach masowego komunikowania (prasa, radio, telewizja, np. O. Andrzej Danilewicz ma swoje audycje w Radio Maryja i w telewizji Trwam).
Jednym z podstawowych zadań Zgromadzenia w Polsce jest formacja i kształcenie przyszłych misjonarzy.
Najważniejszą rolę pełni tutaj Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii. Przez ponad pięćdziesiąt lat działalności dało Kościołowi ponad 600 misjonarzy - kapłanów i braci zakonnych.Obecnie każdego roku jego mury opuszcza kilku nowych misjonarzy.
Drugim ważnym polem działalności werbistów jest szeroko pojęta animacja misyjna polskiego społeczeństwa. Wymienić tutaj należy:
- organizację imprez oraz cyklicznych akcji o charakterze ściśle animacyjnym, w tym "Wakacji z misjami" oraz akcji "Kierowcy Misjom"
- działalność duszpasterską na terenie parafii
- duszpasterstwo rekolekcyjne (Górna Grupa, Laskowice Pomorskie, Nysa)
- duszpasterstwo specjalistyczne wśród mniejszości narodowych, emigrantów, narkomanów, chorych na AIDS, dzieci ulicy itp. (Białystok, Warszawa)
- pracę naukową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Akademii Teologii Katolickiej, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Kolegium Teologicznym w Królewcu
- działalność w środkach społecznego przekazu: Wydawnictwo VERBINUM , czasopismo "Misjonarz", programy radiowe i telewizyjne, itp. (Warszawa, Laskowice Pom.)
- działalność Apostolatu Biblijnego (Laskowice Pomorskie)
- działalność dydaktyczną: szkoła językowa (Nysa), Liceum Ogólnokształcące (Laskowice Pomorskie)
- działalność Muzeum Misyjno-Etnograficznego (Pieniężno wraz z filiami w Białymstoku, Chludowie, Górnej Grupie, Nysie i Laskowicach Pomorskich)