"Trzeba tworzyć wspólnoty chrześcijańskie
takie jak Święta Rodzina z Nazaretu,
które żyłyby w pokorze, prostocie i uwielbieniu,
i w których drugi jest Chrystusem".

 

13. czerwca 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI dekretem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich definitywnie zatwierdził Statut Drogi Neokatechumenalnej, uznając tę rzeczywistość w Kościele jako istotne dla współczesnego społeczeństwa miejsce i sposób formacji katolickiej.

Droga Neokatechumenalna została zapoczątkowana w 1964 r. wśród mieszkańców madryckich slumsów Palomeras Altas przez dwoje świeckich osób Francisco (Kiko) Argüello i Carmen Hernández. Był to jeden z konkretnych owoców Soboru Watykańskigo II. Dzięki protekcji ówczesnego arcybiskupa Madrytu Casimiro Morcillo, charyzmat ten bardzo szybko rozpowszechnił się w archidiecezji Madrytu i w innych diecezjach hiszpańskich.
W 1968 r. inicjatorzy Drogi wraz z ojcem Mario udali się do Rzymu, by zapoczątkować tam pierwszą włoską wspólnotę neokatechumenalną w parafii Męczenników Kanadyjskich. Do tej wspólnoty należał o. Alfred Cholewiński jezuita, który przeszczepił Drogę do Polski. Pierwsza polska wspólnota powstała w Lublinie, w kościele jezuickim przy ul. Królewskiej. Natomiast w naszej parafii Droga Neokatechumenalna rozpoczęła się na wiosnę 1997 r. Obecnie istnieją trzy wspólnoty na różnych etapach rozwoju duchowego.
By założyć nową wspólnotę, na początku głoszone są katechezy Zwiastowania, które trwają około dwóch miesięcy. Obwieszcza się w nich Dobrą Nowinę o bezwarunkowej, darmowej miłości Boga do każdego człowieka, także grzesznika. W katechezach może uczestniczyć każdy, również ci, którzy już dawno przestali chodzić do kościoła. Po katechezach zawiązuje się wspólnota, która będzie dalej podążać drogą ku dojrzałemu chrześcijaństwu.
W czerwcu 2009 r. Papieski Instytut Jana Pawła II do Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie przyznał Doktorat Honoris Causa założycielowi Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello za wielki wkład formacji Drogi Neokatechumenalnej dla pełnego dowartościowania rodziny jako podstawowego podmiotu społecznego i kościelnego. Jest to wyraz uznania dla wszystkich członków wspólnot neokatechumenalnych na całym świecie, które poprzez drogę nawrócenia przyczyniają się do odbudowy współczesnej rodziny i odkrycia przez wielu młodych powołania kapłańskiego i zakonnego.
26 czerwca 2013 r. również KUL przyznał tytuł Doktora Honoris Causa Kiko Argüello "za jego wytrwałe działania podejmowane na rzecz odnowy Kościoła w duchu Soboru Watykańskiego II - za stworzone przez niego dzieło ewangelizacji prowadzące wielu do źródeł wiary".
POLECAMY

  SP Pallotti w Lublinie     Przemiana.pl