2 kwietnia wspominamy św. Piotra Calungsod’a, męczennika.

 

Urodził się w rejonie Visayas na Filipinach w rodzinie chrześcijańskiej. Jak na tamte czasy był dobrze wykształcony w szkole jezuickiej. Jako młody, ok. 17 letni katechista od 16 VI 1668 do 2 IV 1672 roku towarzyszył kilku hiszpańskim jezuitom, którzy ewangelizowali mieszkańców wysp Mariańskich na Pacyfiku. Powodzenie misji wzbudziło zawiść chińskiego czarownika, oszczerstwa jakie rozpowiadał wzbudziły nienawiść, a nawet odstąpienie od wiary niektórych osób. O. Jakub Ludwik od św. Wiktora z Piotrem Calungsodem udał się na wyspę Guam, w miejscowości Tomhon dowiedzieli się, że pewien chrześcijanin imieniem Matapang, któremu urodziła się córka, nie chce jej ochrzcić, ponieważ odstąpił od wiary. 2 IV 1672 roku w czasie nieobecności ojca, ale za zgodą matki, misjonarze ochrzcili dziecko. Po powrocie rozwścieczony ojciec wraz z kilkoma wspólnikami napadł na nich, rzucając kilkakrotnie dzidą w młodego Katechistę, lecz ten zręcznie omijał ciosy. Mógł się ratować ucieczką, nie chciał jednak opuścić starszego kapłana. Zadano mu śmiertelny cios, o. Jakub zdążył udzielić mu jeszcze rozgrzeszenia, został zabity z nienawiści do wiary chrześcijańskiej. Jego ciało wrzucono do morza.

 

Św. Piotr za życia był bardzo cichy, posługiwał u boku jezuity O. Jakuba Ludwika od św. Wiktora. Za życia był prawie nieznany, po śmierci mówili o jego życiu i posłudze ewangelizacyjnej papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI.

 

W homilii we Mszy św. beatyfikacyjnej Ojciec św. przedstawił najważniejsze informacje o Męczenniku z Filipin, powiedział: „Od dzieciństwa Piotr Calungsod przyznawał się niezłomnie do Chrystusa i wielkodusznie odpowiedział na Jego powołanie. Dzisiaj młodzi ludzie mogą czerpać zachętę i siłę z przykładu Piotra, który powodowany miłością do Jezusa już jako kilkunastoletni chłopiec został świeckim katechistą i poświęcił się nauczaniu prawd wiary. Opuszczając rodzinę i przyjaciół, Piotr chętnie podjął wyzwanie, gdy o. Jakub od św. Wiktora zaproponował mu, by przyłączył się do jego misji wśród plemienia Chamorro. W duchu wiary, naznaczonym silną pobożnością eucharystyczną i maryjną, Piotr podjął trudną pracę, jakiej od niego oczekiwano, i mężnie stawiał czoło licznym napotykanym przeszkodom i trudnościom. W obliczu bezpośredniego zagrożenia nie chciał opuścić o. Jakuba, ale jako «dobry żołnierz Chrystusa» wolał umrzeć u boku misjonarza. Dzisiaj bł. Piotr Calungsod wstawia się za młodymi ludźmi, zwłaszcza za swoimi rodakami z Filipin, i rzuca im wyzwanie. Młodzi przyjaciele, nie wahajcie się naśladować przykładu Piotra, który «ponieważ spodobał się Bogu, znalazł Jego miłość» (Mdr 4, 10), i który wcześnie osiągnąwszy doskonałość, przeżył czasów wiele (por. w. 13).”

 

Papież Benedykt XVI w homilii we Mszy św. kanonizacyjnej przedstawił jeszcze inne cechy świętego Katechety, powiedział że: „Piotr Calungsod urodził się około roku 1654 w regionie Visayas na Filipinach. Jego miłość do Chrystusa pobudziła go, by nabierać doświadczenia jako katecheta, współpracując tam z jezuitami. W 1668 roku, wraz z innymi młodymi katechetami towarzyszył ojcu Jakubowi Ludwikowi od św. Wiktora na Wyspy Mariany i ewangelizował lud Chamorro. Życie było tam trudne, a misjonarze stanęli w obliczu prześladowań spowodowanych zawiścią i oszczerstwami. Piotr przejawiał jednak głęboką wiarę i miłosierdzie i nadal katechizował wiele nawróconych osób, dając świadectwo o Chrystusie życiem w czystości i oddaniem Ewangelii. Jego największym pragnieniem było zdobywanie dusz dla Chrystusa, i to sprawiło, że gotów był przyjąć męczeństwo. Zmarł 2 kwietnia 1672 roku. Świadkowie zapisali, że Piotr mógł uciec i ocalić życie, ale postanowił pozostać przy ojcu Jakubie. Kapłan zdążył udzielić Piotrowi rozgrzeszenia, zanim sam został zamordowany. Niech przykład i mężne świadectwo Piotra Calungsoda będą natchnieniem dla umiłowanego narodu filipińskiego do odważnego głoszenia Królestwa Bożego i zdobywania dusz dla Boga!”

 

Św. Piotr z Filipin beatyfikowany był 5 marca 2000 roku, a kanonizowany przez papieża Benedykta XVI 21 października 2012 roku, szczególnie czczony jest na Filipinach i w Manili.

 

 

POLECAMY

  SP Pallotti w Lublinie     Przemiana.pl