Meksyk – pielgrzymka do Matki Bożej z Guadalupe. „Meksykańskie rekolekcje 2026”! (15 dni).

Miasto Meksyk – Guadalupe – płw. Jukatan – wypoczynek nad Morzem Karaibskim.

Data: 1-15 lutego 2026 r

Cena pielgrzymki: 11 000 zł + 1000 USD

Mexico City – Guadalupe – Teotihuacan – Oaxaca – Santa Maria del Tule – Mitla – Tehuantepec – El Sumidero – Zinacantán – San Juan Chamula – San Cristóbal – Wodospady Agua Azul – Palenque – Zatoka Meksykańska – Campeche – Becal – Celestun – Merida – Izamal – Chichén Itzá – Riviera Maya.

Opiekun duchowy wyjazdu:
ks. dr Artur Manelski (pallotyn) – proboszcz Parafii Wieczerzy Pańskiej w Lublinie

Informacje oraz zapisy przez stronę internetową: www.dobrapielgrzymka.pl/meksykjukatan2026

Telefon: tel.: 695 324 999

RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI

Dzień 1 – niedziela, 1 lutego 2026

  • 00 – Msza Święta w kaplicy na lotnisku Chopina w Warszawie.
  • 05 wylot z Warszawy do do Mexico City (lot liniami Air France z przesiadką w Amsterdamie).
  • 35 (czasu meksykańskiego) – przylot do Mexico City.
    Przywitanie przez naszego lokalnego przewodnika a następnie transfer do hotelu i zakwaterowanie.

 

Dzień 2 – poniedziałek , 2 lutego 2026 – Ofiarowanie Pańskie

Miasto Meksyk – Plaza de Tres Culturas –  Bazylika w Guadalupe – Coyoacan Torre Latinoamericana

  • Śniadanie w hotelu.
  • Plac Trzech Kultur
    Wczesnym rankiem, po śniadaniu rozpoczniemy naszą pielgrzymkę. Zatrzymamy się przy Placu Trzech Kultur, który jest uznawany za tragiczne miejsce w historii Meksyku, gdzie podczas hiszpańskiego podboju w XVI wieku miała miejsce ostatnia bitwa o miasto. Również w tym miejscu, w klasztorze Świętego Jakuba spisano po raz pierwszy objawienia guadalupańskie, zatytułowane „Nican Mopohua” nazywane przez niektórych „Indiańską Ewangelią”.
  • Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
    Nawiedzenie i zapoznanie się religijnym sercem Meksyku, którym jest miejsce objawień Matki Bożej z Guadalupe, patronki obu Ameryk. Jest to najczęściej odwiedzane sanktuarium w tej części świata. Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Bazylikę w Guadalupe aż cztery razy. To właśnie tu, w grudniu 1531 roku Najświętsza Panienka ukazała się Indianinowi Juanowi Diego, który został kanonizowany przez Jana Pawła II w roku 2002. Poznamy dogłębnie historię i rozwój kultu guadalupańskiego. Wejdziemy na wzgórze objawień i przespacerujemy się jego pełnymi zieleni ogrodami. Poznamy Nową i Starą Bazylikę, Parafię Indian i Kaplicę Źródełkową. Będziemy mieć czas na osobistą modlitwę i zakup pamiątek religijnych. Msza święta kompleksie sanktuarium w Guadalupe.
  • Coyoacan
    Przejazd na południe miasta na Coyacan – jedna z 16 dzielnic Meksyku, gdzie zwiedzimy muzeum Błogosławionej Conchity Cabrera de Armida (1862-1937), żony i matki dziewięciorga dzieci, mistyczki a zarazem działaczki katolickiej i założycielki kilku zgromadzeń i stowarzyszeń katolickich, pomagającej Kościołowi podczas prześladowań ze strony rządu meksykańskiego (tzw. wojny Cristeros). Poznamy historię jej życia i dom, w którym spędziła większą część swego życia. Nawiedzimy również kaplicę, gdzie znajduje się jej grób. Msza Święta w kaplicy.

    Wspólny spacer po Coyoacanie, tzn. „Miejscu Koyotów”, klimatycznej dzielnicy z kolorową kolonialną zabudową. Poznamy z zewnątrz dom Hernana Corteza (obecnie urząd dzielnicy) i kościół Św. Jana Chrzciciela.

    Czas wolny i możliwość zakupu pamiątek na miejscowym targu, chwila na kawiarenkę lub skosztowanie meksykańskiego jedzenia sprzedawanego na ulicy.
  • Torre Latinoamericana – 182 m (dla chętnych)
    Wieczorny wjazd na wieżę widokową – Torre Latinoamericana – 182 m

    Nocleg w mieście Meksyk. 


Dzień 3 – wtorek, 3 lutego 2026

Miasto Meksyk – Plac Konstytucji – Muzeum bł. o. Pro – Bazylika – Piramidy Teotihuacan

  • Śniadanie w hotelu.
  • Starówka miasta Meksyk
    Spacer po Starówce miasta Meksyk: poznamy rynek Zocalo, Pałac Arcybiskupa w którym miało miejsce ukazanie się cudownego wizerunku Matki Bożej na tilmie Indianina Juana Diego. Nawiedzamy Katedrę z figurą Pana Jezusa od Trucizny i pomnikiem Św. Jana Pawła II, Pałac Narodowy, który obecnie pełni funkcję siedziby administracyjnej a zarazem rezydencji prezydenta Meksyku, a także ruiny Templo Mayor, pozostałości po stolicy Azteków, które obejrzymy z punktu widokowego.
  • Muzeum bł. Ojca Pro
    O. Pro, jezuita, był ofiarą prześladowań Kościoła w Meksyku na początku XX wieku podczas Cristiady. Pomimo zakazów, ksiądz Pro odprawiał potajemnie Msze Święte. Został oskarżony o konspirację antyrządową i rozstrzelany w 1927 roku. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w roku1988.  Proces kanonizacyjny ojca Pro jest w toku.Po śniadaniu udamy się do muzeum bł. O. Pro – jednego z męczenników Cristiady.
  • Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
    Msza Święta w Bazylice lub w którymś z kościołów w kompleksie Guadalupe.
  • Piramidy Teotihuacan 
    W południe udamy się do piramid Teotihuacan, starożytnych ruin z pierwszych wieków naszej ery, które uznawane są za kolebkę cywilizacji indiańskich z Mezoameryki. Cywilizacje te rozkwitły na półpustynnym terenie, gdzie główną roślinność stanowiły agawy i opuncje. Przespacerujemy się Aleją Zmarłych, zobaczymy Pałac Ptaka-Motyla, Piramidę Księżyca i Piramidę Słońca. Odwiedzimy warsztat obróbki obsydianu czyli szkliwa wulkanicznego. Poznamy do czego i w jaki sposób można wykorzystać agawy i opuncje. Skosztujemy lokalnych napojów na bazie liści i owoców opuncji i agawy. Obiadokolacja w okolicy piramid.

    Powrót na nocleg w mieście Meksyk.

  • Dzień 4 – środa, 4 lutego 2026

Miasto Meksyk – Bazylika – Oaxaca

  • Śniadanie w hotelu.
  • Poranna Msza Święta w kompleksie Bazyliki.
  • Oaxaca
    Długi przejazd obrośniętą kaktusami drogą do położonego przy Drodze Panamerykańskiej, na wysokości 1500 m n.p.m. miasta Oaxaca.

    Wieczorny spacer po mieście.
  • Kolacja i nocleg w hotelu w Oaxaca.

 

Dzień 5 – czwartek, 5 lutego 2026

OaxacaMitla Tehuantepec

  • Śniadanie w hotelu.
  • Zwiedzanie miasta Oaxaca : Kościół Św. Dominika, główny plac miasta oraz kościół katedralny. Wizyta na miejscowym targu i w sklepie z wyrobami z czekolady.
  •  
  • Mitla
    Msza Święta w lokalnym kościółku. Po Mszy Świętej, w ramach czasu wolnego możliwość obejrzenia miejscowego targowiska z prawdziwymi lokalnymi wyrobami o umiarkowanych cenach.

    Dla chętnych będzie możliwość zwiedzenia historycznego centrum religijnego i nekropolii władców plemienia Zapoteków, z fasadami prekolumbijskich budynków, ozdobionych geometrycznymi kamiennymi mozaikami – dodatkowa opłata (kilka dolarów)

    Zwiedzanie fabryki produkującej mezcal, miejscowy trunek z agawy z robakiem.

    Obiad.
  • Dalszy przejazd przez góry oraz kolacja i nocleg w hotelu w Tehuantepec.

Dzień 6 – piątek, 6 lutego 2026

TehuantepecEl Sumidero – Zinacantán – San Juan Chamula – San Cristóbal

  • El Sumidero
    Ok. 4.30 rano wyjazd z hotelu. Śniadanie w postaci suchego prowiantu na drogę. Długa podróż (ok. 320 km) w kierunku Chiapas, jednego a najpiękniejszych stanów Meksyku. W ciągu dnia rejs szybkimi łodziami rzekąGrijalva pośród majestatycznych zboczy Kanionu Sumidero, którego ściany dochodzą do 1000 metrów wysokości (ok. 1,5 godz.). W czasie rejsu możliwość podziwiania niezwykłych cudów przyrody, jak np formacji skalnej zwanej “choinką”. Możliwość spotkania krokodyli, małp i wielu gatunków egzotycznych ptaków.
  • Zinacantan
    Indiańska wioska Zinacantan – wizyta w jednym z domów rodziny Majów w Zinacantan. Msza Święta w lokalnym kościele lub gościnnie w jednym z indiańskich domów.
  • San Juan Chamula
    Indiańska wioska San Juan Chamula – kulturowe zwiedzanie synkretycznego indiańskiego miejsca kultu w San Juan Chamula.
  • San Cristóbal de las Casas
    Przyjazd do San Cristóbal de las Casas – miasta położonego w górach na wysokości ponad 2000 metrów w centralnej części stanu Chiapas. Jest to jedno z Pueblos Mágicos czyli tzw „Magicznych Miasteczek. Wieczorny spacer po miejscowości.

    Kolacja i nocleg w hotelu w San Cristóbal de las Casas.

Dzień 7 – sobota, 7 lutego 2026

San Cristóbal de las CasasWodospady Agua Azul – Palenque

Wyjazd z hotelu o 3 nad ranem a następnie długa podróż górskimi drogami w kierunku położonego w środku dżungli miasta oraz Parku Narodowego Palenque. Po drodze Msza Święta oraz śniadanie w dżungli wśród malowniczych górskich krajobrazów.

  • Wodospady Agua Azul
    Przystanek przy malowniczych wodospadach Agua Azul – uwaga: w zależności od warunków czasowych związanych z przejazdem. Otoczone tropikalną roślinnością Agua Azul to około 500 wodospadów powstałych dzięki zbiegowi trzech rzek, których nasycona minerałami woda ma wyjątkowy niebieski kolor. Czas wolny na kąpiel, spacery i zakupy na lokalnych straganach. Obiad w restauracji.
  • Palenque
    Palenque – miasto (43 tys.) w pobliżu dżungli oraz nazwa parku narodowego i jednego z najciekawszych stanowisk archeologicznych odsłaniających pozostałości dawnego miasta Majów.

    Kolacja i pierwszy z dwóch noclegów w hotelu w Palenque

Dzień 8 – niedziela, 8 lutego 2026

  • Palenque
    Po Mszy Świętej w hotelu oraz po śniadaniu zwiedzamy Palenque, jedną z najpiękniejszych stref archeologicznych w Meksyku. Zobaczymy Pałac Gubernatora, Świątynię Inskrypcji i Wzgórze Świątynne. Zejdziemy schodami, pośród bujnej roślinności i rwącego strumienia, przez Łaźnie Królowej.
  • Po południu, dla chętnych wspólne wyjście na lokalny targ, gdzie mieszkańcy zaopatrują się w produkty spożywcze. Miejsce rzadko odwiedzane przez turystów.
  • Do wieczora czas na popołudniowy odpoczynek w hotelowym ogrodzie z basenem.
  • Kolacja i nocleg w Palenque

Dzień 9 – poniedziałek, 9 lutego 2026

Palenque – Zatoka Meksykańska – Campeche

  • Zatoka Meksykańska
    Po Mszy Świętej i śniadaniu przejazd malowniczą trasą wzdłuż Zatoki Meksykańskiej. Po drodze zatrzymamy się na krótki odpoczynek oraz kąpiel na przepięknym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Obiad w restauracji przy plaży.
  • Campeche
    Przyjazd do Hotelu. Dla chętnych wieczorny spacer przepięknymi, kolorowymi uliczkami Campeche. Campeche to urocze kolonialne miasto położone nad Zatoką Meksykańską i stolica stanu o tej samej nazwie. Starówka Campeche wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zajrzeć do katedry pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W murach starówki stoi również kościół pw. Świętego Imienia Jezus, gdzie trwa nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu.
  • Nocleg w hotelu w Campeche.

Dzień 10 – wtorek, 10 lutego 2026

Campeche – Becal – Celestun – Merida

  • Becal
    Po śniadaniu, udajemy się w kierunku stanu Jukatan.
    Po drodze wstąpimy do majańskiej wioski Becal.
    Msza Święta w małym lokalnym kościółku w stylu kolonialnym.
    W miejscowości tej poznamy też proces wyplatania kapeluszy typu „panama”.
  • Celestún
    Celestún – małe rybackie miasteczko obok rezerwatu biosfery Ría Celestún
    Przesiadamy się na łodzie i udajemy się na wyprawę w poszukiwaniu różowych flamingów. Przepłyniemy też pod tunelem lasu namorzynowego.
  • Merida
    Merida – stolica stanu Jukatan. Miasto zbudowane w XVI w na ruinach miasta Majów zdobytego przez jednego z konkwistadorów.

    Wieczorny spacer po centrum Méridy zwanej też „Białym Miastem”.
  • Kolacja i nocleg w Meridzie. 

Dzień 11 – środa, 11 lutego 2026

Merida – Izamal – Chichén Itzá – Riviera Maya

  • Izamal
    Po śniadaniu, przejazd do cichego i urokliwego kolonialnego miasteczka Izamal – tzw. „żółtego miasta”. W języku Majów Izamal oznaczało „rosa z nieba”. W okresie prekolumbijskim miasto było znaczącym ośrodkiem kultury Majów. Obecnie w Izamal można podziwiać wspaniały szesnastowieczny franciszkański kompleks klasztorny zbudowany na szczycie jednej z piramid. To właśnie na jego dziedzińcu, 11 sierpnia 1993 roku nasz Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami grup etnicznych Indian obu Ameryk. Tutaj również nasz papież dokonał koronacji wizerunku Naszej Pani z Izamal, patronki Jukatanu.

    Msza Święta w Izamal.
  • Chichén Itzá
    Zwiedzanie strefy archeologicznej Chichén Itzá,  wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2007 roku uznawanej za jeden z siedmiu nowych cudów świata. W tym dawnym mieście Majów poznamy między innymi, piramidę Kukulkana, ogromne boisko do rytualnej gry w piłkę, którą niegdyś praktykowali Indianie, a także cenotę, w której składali oni ofiary. 
  • Kąpiel w cenocie
    Po zwiedzaniu, dla chętnych czas na kąpiel w specjalnie do tego dostosowanej cenocie – naturalnej studni krasowej utworzonej w skale wapiennej.
  • Riviera Maya – przyjazd do hotelu nad Morzem Karaibskim
    Kolacja i nocleg w hotelu (all inclusive).

Dzień 12 – czwartek, 12 lutego 2026

  • Hotel – all invlusive

    Msza Święta w hotelu w godzinach porannych.

    W ciągu dnia wypoczynek przy szumie fal Morza Karaibskiego w formule all inclusive.

Dzień 13 – piątek, 13 lutego 2026

  • Hotel – all invlusive

    Msza Święta w hotelu w godzinach porannych.

    W ciągu dnia wypoczynek przy szumie fal Morza Karaibskiego w formule all inclusive.

Dzień 14 – sobota, 14 lutego 2026

  • Hotel – all invlusive

    Msza Święta w hotelu w godzinach porannych.

    12.00 – oddanie kluczy od pokoi. Do odjazdu możemy korzystać z all inclusive.

    13.00 – transfer na lotnisko w Cancún i wylot do Polski (via Amsterdam) liniami KLM.

Dzień 15 – niedziela, 15 lutego 2026

  • Przylot do Polski. Planowane lądowanie w Warszawie g. 12.00.
  • Jeżeli będzie taka możliwość, wspólna Msza Święta w kaplicy lotniskowej.

CENA PIELGRZYMKI OBEJMUJE:

  • opiekę duszpasterską
  • obsługę pilotów i przewodnika w języku polskim
  • przelot liniami KLM – w czasie lotu podawane są 2 posiłki
  • bagaż na osobę:
    – podręczny (standardowy bagaż podręczny: 55 x 35 x 25 cm) + mały bagaż podręczny (torebka, torba na laptopa itp.): 40 x 30 x 15 cm – razem waga obu bagaży podręcznych nie może przekraczać 12 kg
    – duży bagaż rejestrowany – waga do 23 kg (Maksymalne wymiary jednej sztuki bagażu wynoszą 158 cm – szerokość X + wysokość Y + głębokość Z)
    – bagaż rejestrowany (duży) nadawany jest w Warszawie i odbierany po wylądowaniu w Meksyku. W drodze powrotnej nadawany jest w Cancun i odbierany dopiero w Warszawie.
  • 13 noclegów – zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych. Osoby, które podróżują samotnie będą w pokoju z osobą tej samej płci i w miarę możliwości w zbliżonym wieku.
  • + 13 śniadań i 13 obiadokolacji w Meksyku – napoje do obiadokolacji dodatkowo płatne (z wyjątkiem hotelu nad Morzem Karaibskim, gdzie jest zapewniony serwis all inclusive)
  • przejazdy w Meksyku autokarem wyposażonym w klimatyzację
  • ubezpieczenie obejmujące KL i NNW – szczegóły poniżej
  • opłaty i bilety wstępów do atrakcji wymienionych w programie
  • koszty zwyczajowych napiwków dla obsługi w Meksyku.

OPŁATY DODATKOWE – opcja:

  • Możliwość rezerwacji pokoju jednoosobowego. Dodatkowa opłata płatna na miejscu u pilota: ok. 600 USD – wymagana jest wcześniejsza informacja
  • Napoje do obiadów lub obiadokolacji (z wyjątkiem hotelu, gdzie jest obsługa all inclusive)
  • Opłaty za punkty programu „dla chętnych” np. wjazd na wieżę widokową Torre Latinoamericana w Mexico City – koszt ok. 15 dolarów ) czy zwiedzanie w ramach czasu wolnego historycznego centrum religijnego w Mitli (kilka dolarów)
  • Jeżeli komuś zależy, aby ubezpieczyć się na wypadek zdarzeń nieprzewidzianych może zakupić sobie ubezpieczenie w dowolnej agencji ubezpieczeniowej. Ważne, aby dokonać zakupu ubezpieczenia niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dokonania pierwszej płatności za wyjazd. Najlepiej skontaktować się z wybraną firmą ubezpieczeniową przed wpłatą zaliczki.

 

Informacje oraz zapisy przez stronę internetową: www.dobrapielgrzymka.pl/meksykjukatan2026

Telefon: tel.: 695 324 999

 

 

POLECAMY

  SP Pallotti w Lublinie     Przemiana.pl